Opisana kolesarska pot nas vabi po krajih naše občine. S spoznavanjem pokrajine, kulturne in naravne dediščine ter ljudi, ki živijo v teh lepih krajih, ne bomo bogatejši samo za kolesarski potep, ampak tudi za spoznanje, kaj pomeni imeti rad zemljo in z njo živeti kot dober gospodar.
START
izpred farne cerkve sv. Bolfenka proti Bišu (smer Lenart).
BIŠ
Na začetku vasi zavijemo desno po asfaltni cesti ("V kot"). To je tudi prvotna cesta, ki je vodila skozi naselje. Peljemo se ob domačiji J. Gomilška (spominska plošča) in dr. Muršca (spominska plošča), mimo gasilskega doma, kjer zopet zavijemo desno na regionalno cesto. Čez 300 m zavijemo desno po asfaltni poti proti "Borovju". Za kmetijo po 30 m zavijemo levo z asfaltne ceste na dobro urejeno makadamsko pot. Cesta nas pelje med travniki, lepo obdelanimi njivami in gozdom. Po manjšem klancu (na levi strani ceste je še mogoče opazovati sledove kopanja ilovice za "butanje" hiš) se pripeljemo do melioracijskega jarka. Ob prečkanju mosta takoj zavijemo levo in pot nadaljujemo ob jarku v nasproti smeri toka. Pred nami že vidimo jelšev log, ki je že od leta zaščiten. V njem je eno večjih gnezdišč sive čaplje (Ardea cinerea) v vzhodnem delu Evrope. Po ogledu kolonije sivih čapelj in rastlinstva se vrnemo po isti poti nazaj do lesenega mosta, kjer prečkamo jarek in se po ozki makadamski poti odpeljemo mimo več kmetij do magistralne ceste.
Zopet zavijemo desno (smer Lenart), po 200 metrih ob dveh velikih betonskih silosih zavijemo levo in se po asfaltni cesti peljemo mimo lepo urejene vrtnarije in naprej skozi prijetno hladno gozdno senco. Držimo se asfaltne ceste, mimo križa. Na levi nas za ograjo spremljajo razposajeni damjaki in košute.
SOVJAK
Če nismo preveč utrujeni, si lahko ogledamo novo kapelo na začetku vasi (100 m od glavne poti) ali pa nadaljujemo po asfaltni poti. Ob vožnji skozi gozd (varianta sov2), lahko, če bomo imeli srečo, zagledamo na kateri od vej spečo sovo.
Varianta sov2
Vzporedno s kmetijo Štebih (Sovjak) zavijemo desno navkreber po asfaltni cesti. Po 200 metrih zavijemo levo na makadamsko gozdno cesto, ki nas popelje skozi tipični mešani gozd in gozdno rastlinstvo. Po nekaj sto metrih se gozdna cesta spet priključi asfaltni cesti (zavijemo desno).
ČRMLJA
Peljemo se naprej proti Črmlji (cez asfaltno križišce), pred hišo zavijemo levo. Na levi za sabo zapuščamo manjši ribnik. S tem se poslovimo od ravninskega dela, pot se pričenja strmo vzpenjati.
BIŠEČKI VRH
Pod nami se odpira vedno lepši pogled na zaselke v Črmlji in Sovjaku, v daljavi lahko opazujemo pesniško ravnino. Ko prikolesarimo na vrh, v križišču zavijemo desno in po 3 min vožnje smo "Pri mlaki", to je križišču, kjer spet zavijemo desno in s počasno vožnjo na naši desni strani opazujemo strmo "Papežovo grabo". Utrujeni si lahko privoščijo postanek s slikovitim razgledom (bišvrh1), če ob stari viničarji zavijejo desno. Po 100 m rahle vzpenjajoče poti se bo odprl prekrasen pogled po vsej Pesniški dolini. Ostali po ogledu stare viničarije nadaljujemo pot proti "Pesjaku".
Po asfaltni poti 6. Trnovski Vrh naprej in po 5 min (bišvrh 2 vodohram) se lahko ustavimo ob prekratkim zgrajenim "vodohramom". Zopet se nam odkriva prekrasen pogled na celotno občino.
V nadaljevanju poti se lahko za trenutek ustavimo ob kapeli, ki stoji na stičišcu 3 cest, ki nas odpeljejo v tri različne občine in župnije:
S - Trnovska vas (sv. Bolfenk), Z - Volicina (sv. Rupert) J - Destrnik (sv. Urban).
Po ogledu kapele nadaljujemo pot po vzhodni poti proti Destrniku. Pri tabli Vintarovci zavijemo levo in pot nadaljujemo pod pokopališčem naprej po obronkih Ločkega Vrha do regionalne ceste v Ločiču.
LOČIČ
Prečkamo regionalno cesto in se odpeljemo proti spodnjemu delu vasi Ločič (z magistralne ceste zavijemo desno). V centru spodnjega dela vasi v manjšem križišču med hišami zavijemo levo in po nekaj metrih vožnje zagledamo Benkovo kapelo. Ob njej stoji staro kamnito znamenje iz leta 1680.
Za Benkovo domačijo se zacenja "Ločka gmajna". Za jarkom zavijemo levo in po poljski poti nadaljujemo pot proti toku potočka do mosta. Med vožnjo lahko opazujemo značilno pesniško pokrajino, ki je prepredena s poljskimi potmi, njivami, travniki in jelševimi gozdički.
Vmes odkrijemo ostanke starega bunkerja iz prve svetovne vojne, ki ga prerašča grmovje (v svoji notranjosti verjetno še vedno skriva zanimive spomine na preteklost). Preko mostu se zapeljemo do asfaltne ceste, kjer spet zavijemo levo. V bližini je nekoč stal čudovit vodni mlin, na žalost nas danes na to opozarja le še poglobljena struga potoka.
Na poti se ustavimo ob stari panonski hiši, stari preko 200 let. V njej še vedno stanujejo (možnost ogleda). Pot nadaljujemo po asfalti cesti in v križišcu, če zavijemo, si lahko pogledamo Štefanovo kapelo (posebnost kip Kristusa) ali pa pot nadaljujemo proti centru občine. Pot zaključimo na mestu, kjer smo jo tudi začeli - pred cerkvijo sv. Bolfenka.